Czy robić wiązary dachowe samemu?

Wiązary dachowe to prefabrykowana konstrukcja dachowa wykonana w zakładzie produkcyjnym z impregnowanego drewna łączonego za pomocą płytek kolczastych. Wiązary często nazywane są dźwigarami lub kratownicami.

👉 Czytaj więcej: Czym są wiązary kratowe?

Czy robić wiązary dachowe samemu?

Produkcja wiązarów dachowych inaczej dźwigarów polega na łączeniu kilku lub kilkunastu elementów drewnianych tj. pasy górne, pasy dolne, słupki oraz krzyżulce w spójne układy według projektu konstrukcji dachowej. Profesjonalni konstruktorzy z firmy Aldach są w stanie określić koszt wiązarów już na etapie projektowania oraz pomóc w wyszukaniu ewentualnych oszczędności.

Wiązar ciesielski to najtrudniejszy element do samodzielnego wykonania. Ponadto podczas budowy musimy szczegółowo trzymać się projektu wiązarów dachowych oraz precyzyjnie rozplanować rozmieszczenie gwoździ przy zbijaniu całości. Pod żadnym pozorem nie można przybijać gwoździ przypadkowo! Do stworzenia jednego wiązara niezbędny jest projekt oraz doświadczenie ciesielskie.

Wiązar składa się z takich elementów jak:

dolne pasy wiązara (2 elementy)

górne pasy wiązara (2szt.)

słupek 1 wiązara (2szt.)

słupek 2 wiązara (2szt.)

zastrzał wiązara (2szt.)

Do łączenia elementów drewnianych w domowej produkcji używa się płyty ze sklejki liściastej o grubości 12mm, która w żaden sposób nie dorówna nowoczesnym połączeniom w technologii MiTek. Konstrukcja dachowa jest wyborem na lata. Dlatego zachęcamy Państwa do korzystania z profesjonalnych usług.

🔥Wideo: Jak zrobić wiązar samemu? Krok po kroku zrób to sam. Garaż bez pozwolenia 35m2

wiązary dachowe - Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Górkach

Jak produkowane są wiązary dachowe?

Oczywiście istnieje możliwość wyprodukowania wiązarów dachowych we własnym zakresie dla niewielkich konstrukcji dachowej takich jak garaż czy wiata. Mimo to produkcja wiązarów we własnym zakresie jest nieopłacalna pod kątem finansowym.

Wiązary z zakładów produkcyjnych są precyzyjnie docinane z dokładnością milimetrów co nie sposób odwzorować. Domowa produkcja wiązarów dachowych nie sprawdzi się również w przypadku budowy konstrukcji dachowych dla budynków mieszkalnych oraz gospodarczych. Do tego typu wiązarów niezbędne jest zastosowanie płytek kolczastych, za pomocą których łączone są elementy drewniane w zakładach produkujących wiązary kratowe.

Jeden z największych zakładów produkcyjnych znajduję się w Szczekocinach, gdzie produkuje się jedne z najbardziej solidnych wiązarów dachowych w kraju.

👉Zobacz więcej: Wiązary z zakładu produkcyjnego w Szczekocinach

WIDEO: montaż wiązarów dachowych

Montaż wiązarów dachowych w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Górkach realizowany przez firmę Aldach sp. z o.o.

👉Zobacz więcej: oficjalny kanał youtube – Aldach Sp. Z o.o.

Podsumowanie

Domowymi sposobami nie sposób zastąpić maszyny produkcyjne w nowoczesnych parkach maszynowych, które łączą elementy drewniane za pomocą płytek kolczastych i pras o sile 60 ton.

Samodzielne próby zrobienia wiązarów mogą zakończyć się katastrofą budowlaną!

Dlatego o wiele bezpieczniejsze będzie zlecenie pracy profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie w produkcji, ale również w montażu konstrukcji dachowej co znacznie usprawni proces budowy.

Ponadto korzystając z usług profesjonalnego producenta wiązarów dachowych ALDACH otrzymują Państwo wieloletnią gwarancje i kompleksową obsługę od projektu, przez produkcje, transport po montaż na placu budowy.

Podsumowując nie warto samemu zabierać się za robienie wiązarów, lepiej zapytaj o bezpłatną wycenę naszych konstruktorów!