Co wybrać wiązary dachowe czy tradycyjną więźbę dachową?

Wiązary czy tradycyjna więźba dachowa?

Na początku porównamy etapy wykonania konstrukcji dachowej dla wiązarów dachowych oraz tradycyjnej więźby dachowej wykonywanej przez cieśli. W przypadku tradycyjnej więźby dachowej proces budowy dachu rozpoczyna się od zakupu drewna w tartaku. Niestety ciężko określić dokładną ilość drzewa potrzebnego to budowy dachu. Dlatego często kupujemy za mało lub za dużo drzewa, co w obu przypadkach okazuje się problematyczne.

W przypadku wiązarów dachowych zakup drewna dokonywany jest przez producenta, który po pierwsze oblicza zapotrzebowanie w programach komputerowych pod konkretny projekt. Po drugie kupuje drewno tylko od certyfikowanych, sprawdzonych producentów.

Następnie w obu przypadkach materiał jest transportowany na plac budowy. W przypadku zakupu drewna z tartaku często samemu trzeba zadbać o transport. Dlatego wygodna dostawa przez producenta wiązarów dachowych na pewno rozwiązuje wiele problematycznych kwestii podczas procesu budowy.

Montaż wiązarów dachowych – krok po kroku.

W przypadku tradycyjnej więźby dachowej niezbędne będzie samodzielne zaimpregnowanie drewna. Wiąże się to z wyborem odpowiedniego impregnatu oraz zlecenia pracy cieślą lub wykonania jej samodzielnie.

W przypadku wiązarów dachowych firma przywozi zaimpregnowane drewno i od razu gotowa jest przejść do montażu prefabrykowanej konstrukcji dachowej. Ponadto, że proces ten jest o wiele szybszy niż w przypadku tradycyjnej więźby dachowej to często okazuję się również tańszym rozwiązaniem.

wiązary dachowe na etapie produkcji w zakładzie aldach
Wiązar dachowy podczas produkcji w siedzibie firmy Aldach sp. z o.o. w Szczekocinach

Mimo, że cena obu rozwiązań powiększona jest o pracę cieśli lub producenta wiązarów to w drugim przypadku już na samym początku inwestycji, na etapie projektowania inwestor jest w stanie poznać dokładny koszt budowy konstrukcji dachowej. Wystarczy skontaktować się z nami, aby uzyskać bezpłatną wycenę. Dodatkowo w przypadku tradycyjnej więźby często dochodzą koszty tj. zakup impregnatu, zakup gwoździ czy okuć ciesielskich.

FAQ – Pytania i odpowiedzi

Ile kosztują wiązary dachowe?

Cena wiązarów zależna jest od powierzchni dachu oraz skomplikowania konstrukcji. W wielu przypadkach okazują się tańsze od tradycyjnej więźby dachowej! Dlatego zapytaj o bezpłatną wycenę wiązarów na www.aldach.pl

✓ Od kogo zamówić wiązary dachowe?

Konstrukcje dachowe najlepiej zamawiać bezpośrednio u producenta wiązarów, aby unikać dodatkowych kosztów. Warto skontaktować się z firmą ALDACH, która ma na koncie ponad 2000 realizacji.

✓ Tradycyjna więźba czy prefabrykowana konstrukcja dachowa?

Do produkcji wiązarów wykorzystuje się najlepsze, certyfikowane drewno C24, takiej jakości i dokładności produkcji nie da się uzyskać przy tradycyjnej więźbie dachowej.

✓ Ile trwa produkcja oraz montaż wiązarów dachowych?

Czas produkcji oraz czas montażu wynosi zazywyczaj od 1-2 dni zależnie od skomplikowania konstrukcji dachowej.

✓ Czym jest prefabrykowana konstrukcja dachowa?

Prefabrykowane konstrukcje dachowe to gotowe elementy drewniane, łączone za pomocą płytek kolczastych w nowoczesnej technologii MiTek Industries Polska.