Więźba prefabrykowana — co to jest? Ile kosztują wiązary?

Strona główna » Konstrukcje Dachowe » Więźba prefabrykowana — co to jest? Ile kosztują wiązary?

 Więźba prefabrykowana to alternatywa dla tradycyjnej więźby dachowej. Oba systemy są wykonane z drewna, ale różnią się technologią produkcji, procesem montażu elementów, a także objętością drewna użytego do stworzenia konstrukcji. Wiązary kratowe (drewniane) umożliwiają obniżenie kosztów realizacji dachu, a także przyspieszenie prac budowlanych. Dowiedz się, z czego wynikają oszczędności — poznaj cenę i charakterystykę systemu.

Wiązary dachowe — czym są?

Wiązary dachowe to elementy konstrukcyjne, które powstają w fabryce. Nie składa się ich na miejscu budowy, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej więźby. Powstają z odpowiednio wyselekcjonowanego drewna. Jest ono suszone przemysłowo w temperaturze około 70 ℃. Dzięki temu nie trzeba kontrolować wilgotności materiału, aby upewnić się, czy nadaje się w danym momencie do przygotowania więźby. 

Drzewo jest odpowiednio suche i nie musi być dodatkowo impregnowane. Wysoka temperatura zabija ewentualne szkodniki i ich larwy, dlatego masz pewność, że nie zaatakują one konstrukcji. Co więcej, materiał jest strugany, więc zyskuje gładką powierzchnię. Ta jest mniej narażona na atak grzybów czy pleśni, a przede wszystkim spowalnia rozprzestrzenianie się ognia.

Wiązary dachowe składają się z dwóch pasów: dolnego i górnego, słupków i krzyżulców. Elementy są ze sobą łączone płytkami kolczastymi, czyli grupami gwoździ. Umieszcza się je w jednej płaszczyźnie i wprasowuje w całą konstrukcję. Tradycyjna więźba dachowa jest przygotowywana i zespajana na miejscu, natomiast wiązary prefabrykowane powstają w fabryce, skąd są później przewożone na plac budowy. Za pomocą specjalnego dźwigu montuje się je na budynku. Elementy, dzięki odpowiednio rozmieszczonym i wyselekcjonowanym belkom, są lekkie. Nie wymagają więc stosowania dodatkowych konstrukcji nośnych.

 Więźba dachowa prefabrykowana — zalety i wady

Więźba dachowa prefabrykowana jest produkowana przez kilka dni, a jej montaż trwa z reguły 1 dzień roboczy. Dla porównania tradycyjna więźba jest przez kilka tygodni składana na placu budowy przez cieślę i jego pomocników. Przez ten czas inwestor musi zadbać o zabezpieczenie drewnianych elementów przed deszczem, promieniami słonecznymi czy pojawieniem się ognia. 

Wiązary są dostarczane w częściach na plac budowy, a na miejscu są łączone i osadzane na budynku. Do całego procesu wykorzystuje się dźwig. Elementy nie wymagają impregnacji, która jest konieczna przy tradycyjnych rozwiązaniach.

 Wiązary krzyżowe mogą być stosowane w budynkach, w których występuje duża rozpiętość ścian, a także dowolny kształt dachu. Konstrukcja jest często objęta gwarancją producenta, która chroni inwestorów przed błędami wykonawczymi. Co więcej, decydując się na więźbę prefabrykowaną, masz pewność, że elementy będą odpowiednio dobrane pod względem wymiarów, kątów nachylenia czy połączeń. Wszystko odbywa się przy użyciu precyzyjnych maszyn i w zautomatyzowany sposób, co minimalizuje możliwość popełnienia błędów. W przypadku prac wykonywanych ręcznie ryzyko uchybienia znacznie rośnie, co dodatkowo obciąża inwestorów.

 Jako wadę wiązarów należy wskazać to, że są ograniczeniem w zakresie zagospodarowania poddasza. Najlepiej stosować je w budynkach parterowych lub wielopiętrowych, gdzie poddasze ma funkcję nieużytkową (znajduje się na nim np. strych). 

Konstrukcja dachu z wiązarów nie sprawdzi się również w przypadku domów powstających na niewielkich działkach, jeśli niemożliwe będzie dostarczenie tam elementów konstrukcyjnych i ich zamontowanie przy użyciu dźwigu.

 Wiązary dachowe — cena

Warto zwrócić uwagę na koszt systemu, jakim są wiązary dachowe. Cena elementów może być dla wielu inwestorów zaskoczeniem. Okazuje się bowiem, że samo drzewo na konstrukcję dachu w tym wypadku jest droższe niż na więźbę tradycyjną. Wymaga ono specjalistycznej obróbki — suszenia przemysłowego, spawania, fabrycznego docinania i scalania elementów. 

Jednak projektowanie wiązarów dachowych uwzględnia znacznie mniejszą objętość drzewa użytego do konstrukcji niż projektowanie tradycyjnej więźby. Co prawda jest ono droższe, ale zużywa się go znacznie mniej, więc ostateczna cena materiału jest niższa. Co więcej, oznacza to, że wiązary dachowe będą znacznie lżejsze od konstrukcji tradycyjnych. Koszt inwestycji będzie również mniejszy ze względu na to, że nie będzie trzeba stosować dodatkowych elementów nośnych, które byłyby konieczne w przypadku dużych obciążeń.

Gotowe wiązary dachowe: cennik — od czego zależy?

Nie bez powodu wielu inwestorów decyduje się na gotowe wiązary dachowe. Koszt takich elementów jednoznacznie wskazuje, że po prostu się one opłacają. Są równie solidne i trwałe, jak więźba tradycyjna, a przy tym można dzięki nim znacznie przyspieszyć budowę. Warto przy tym pamiętać, że cena drewna na wiązary jest uzależniona od wielu czynników. Należą do nich m.in.:

  • jakość drewna — materiał o odpowiedniej jakości, z certyfikatami i atestami, będzie droższy, ale przede wszystkim bezpieczniejszy,
  • doświadczenia producenta,
  • gwarancja — ta z reguły jest wliczona w cenę, ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia inwestora, ponieważ zabezpiecza jego interesy,
  • technologia produkcyjna — sama produkcja wymaga zastosowania drewna oraz materiałów dodatkowych np. od MiTek Industries,
  • zakres usług — można kupić więźbę z montażem i transportem lub zdecydować się na usługi wybiórcze.

Cena wiązarów dachowych zależy od rozpiętości ścian budynku, kąta nachylenia dachu czy jego kształtu, dlatego za każdym razem jest kształtowana w indywidualny sposób. Warto zapytać wybranego producenta o dokładny koszt i zakres realizowanych usług, aby wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie.

Wiązary prefabrykowane to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzisz czas i środki na budowie. Solidna i trwała konstrukcja zapewnia odpowiednią nośność i jest bezpieczna dla pozostałych elementów budynku.