Czym jest izolacja nakrokwiowa?
Odpowiednia termoizolacja dachu jest kluczowa dla utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, oszczędności energii oraz ochrony konstrukcji budynku. Co więcej, to właśnie dzięki niej będzie możliwe odpowiednie przygotowanie poddasza, by pełniło ono funkcję pomieszczenia mieszkalnego. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest izolacja nakrokwiowa – co to takiego, czym różni się od innych metod ocieplenia dachu i jakie ma zalety?
Izolacja nakrokwiowa – co to takiego?
Izolacja nakrokwiowa to metoda ocieplenia dachu, w której materiał termoizolacyjny układany jest na zewnętrznej stronie więźby dachowej. Dzięki temu możliwe jest skuteczne zabezpieczenie przestrzeni między dachem a poddaszem – nie tylko przed utratą ciepła, ale również negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Ocieplenie nakrokwiowe cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów, doskonale sprawdzając się w nowoczesnym budownictwie oraz domach energooszczędnych.
Z czego to wynika? Tego rodzaju ocieplenie dachu od zewnątrz sprawia, że możliwe jest ułożenie warstwy izolacji na całej jego powierzchni. W praktyce eliminuje to mostki termiczne, a także pozwala osiągnąć wymagany przez polskie przepisy prawa współczynnik przenikania U dla dachów, czyli 0,15 W/m2K (dla dachu skośnego).
Ocieplenie nakrokwiowe a międzykrokwiowe – najważniejsze różnice
Międzykrokwiowe ocieplenie dachu to najpopularniejsza metoda, co wynika przede wszystkim z faktu, że jest starsza i w naszym kraju była niegdyś wykorzystywana w przypadku niemal wszystkich budynków. Polega ona na tym, że przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów izolowane są wyłącznie przestrzenie między krokwiami.
Efekt? W porównaniu do izolacji międzykrokwiowych metoda ta nie jest tak skuteczna w eliminowaniu mostków termicznych i nie zapewnia tak niskiego współczynnika U (wymagane jest często zastosowanie dodatkowych warstw izolacji). Co więcej, do wad tego rozwiązania zaliczamy niższą trwałość, możliwość pojawiania się wilgoci oraz ograniczenie przestrzeni użytkowej na poddaszu.
Różnica tkwi także w zastosowanych materiałach izolacyjnych – o ile do izolacji nakrokwiowej stosuje się najczęściej płyty poliuretanowe PIR, o tyle w tej drugiej umieszcza się wełnę mineralną.
Najważniejsze zalety i wady nakrokwiowej izolacji dachu
Nakrokwiowa izolacja dachu ma szereg zalet, które powodują, że jest coraz częściej stosowana w budownictwie i sprawdza się w przypadku domów energooszczędnych oraz pasywnych. Do tych najważniejszych zaliczamy:
- bardzo dobrą efektywność energetyczną – wynika to z faktu, że dzięki izolacji nakrokwiowej możliwe jest znaczące zredukowanie strat ciepła, co prowadzi do zmniejszenia kosztów ogrzewania i poprawy efektywności energetycznej budynku;
- doskonałe parametry cieplne – przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych ocieplenie nakrokwiowe pozwala uzyskać bardzo zadowalający współczynnik U, odpowiadający nawet wymogom dla domów pasywnych;
- brak ingerencji w przestrzeń mieszkalną – izolacja nakrokwiowa nie zmienia kubatury pomieszczeń, ponieważ układana jest na zewnątrz krokwi, co pozwala efektywniej zagospodarować poddasze (umożliwia też ocieplenie poddasza bez deskowania);
- zwiększenie trwałości dachu – stosując tę metodę, można skuteczniej chronić krokiew oraz inne elementy konstrukcyjne przed czynnikami zewnętrznymi, w tym wahaniami temperatury czy wilgocią, co ma pozytywny wpływ na długowieczność dachu;
- podniesienie estetyki – dzięki zastosowaniu ocieplenia dachu od zewnątrz w pomieszczeniu na poddaszu będą widoczne elementy konstrukcyjne, takie jak belki czy krokwie, co szczególnie docenią wielbiciele rustykalnej lub industrialnej aranżacji wnętrz.
Czy zatem metoda ta ma jakieś wady? Tak, a najczęściej przywołuje się tu wyższe koszty oraz trudniejszy montaż. Chcąc wykonać perfekcyjną izolację nakrokwiową, należy pamiętać o odpowiednim układzie poszczególnych elementów, dokładnym dopasowaniu materiału izolacyjnego do powierzchni krokwi i innych elementów konstrukcji, a także zastosowaniu dodatkowych elementów zabezpieczających, jak paroizolacja czy folie przeciwwilgociowe.
Nakrokwiowe ocieplenie dachu – o czym należy pamiętać?
Chcąc zastosować nakrokwiowe ocieplenie dachu, należy pamiętać przede wszystkim o:
- kącie nachylenia połaci – musi on wynosić przynajmniej 15 stopni, bo w przeciwnym razie użycie tej metody może okazać się niemożliwe;
- odpowiednim zaplanowaniu – izolację tego typu należy zaprojektować jeszcze przed budową domu, uwzględniając wszelkie detale związane z obróbką dachu;
- rodzaju pokrycia – nie każde można zamontować bezpośrednio na płytach ociepleniowych (mowa tu zwłaszcza o pokryciach płaskich, takich jak blacha czy gont);
- rozpoczynaniu prac montażowych od dołu połaci oraz montowaniu izolacji do krokwi przy pomocy kontrłat;
- uszczelnieniu miejsc styków płyt przy użyciu pianki poliuretanowej (alternatywą mogą być specjalne taśmy do połączeń).
Pamiętaj! Prawidłowy montaż materiałów izolacyjnych to absolutna podstawa, dlatego warto zlecić go doświadczonym wykonawcom.
Jakich materiałów użyć do izolacji nakrokwiowej?
W izolacji nakrokwiowej najczęściej stosuje się specjalne płyty ociepleniowe. Mowa tu przede wszystkim o płytach z poliizocyjanuru PIR, które posiadają bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Co więcej, pozwalają skutecznie pozbyć się mostków termicznych i odznaczają się doskonałymi właściwościami, wśród których należy wyróżnić dużą sztywność oraz ponadprzeciętną odporność na czynniki atmosferyczne.
Dodatkowym atutem płyt PIR jest fakt, że umożliwiają stosunkowo prosty montaż – są lekkie, nie powodują pylenia w czasie cięcia i obróbki, a także nie zaliczają się do materiałów toksycznych.