Konstrukcje dachów dla domów jedno i wielorodzinnych

Jak obliczyć powierzchnię dachu?

Strona główna » Konstrukcje Dachowe » Jak obliczyć powierzchnię dachu?

Aby uzyskać informację o cenach wiązarów czy pokrycia dachowego, konieczne jest dokładne zmierzenie całej konstrukcji. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jak obliczyć powierzchnię dachu? W jakim celu niezbędne jest określenie powierzchni takiej konstrukcji?

W jakim celu oblicza się powierzchnię dachu?

Powierzchnia dachu jest niezbędna podczas budowy więźby dachowej i wyboru materiałów dociepleniowych oraz wykończeniowych. Blachodachówki, blachy i dachówki są zwykle sprzedawane na metry kwadratowe. Powierzchnia dachu jest wymagana także w trakcie składania zamówienia na wiązary dachowe. Wymiary więźby mają ogromny wpływ na cenę takiej konstrukcji.

Informacje o powierzchni dachu znajdują się w projekcie. To rozbudowany dokument, który zawiera nie tylko najważniejsze wymiary, lecz także techniki pracy i planowane materiały. Z użyciem projektu można błyskawicznie obliczyć wymagane wartości. Problem pojawia się w sytuacji, gdy taki dokument zaginął w ciągu wielu lat użytkowania budynku. Wówczas konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy ponownie wykonają pomiary.

Obliczanie powierzchni dachu pod blachę

Obliczenie powietrzni dachu, na której ma zostać umieszczona blacha prosta, to jedno z łatwiejszych zadań. Wystarczy podzielić konstrukcję na podstawowe figury geometryczne, a następnie przeliczyć ich pole, korzystając ze wzorów. Z takim zadaniem z powodzeniem poradzi sobie nawet osoba bez wiedzy technicznej. Obliczanie powierzchni dachu jest znacznie łatwiejsze w sytuacji, gdy dysponujesz projektem z gotowymi wymiarami. Jeśli nie masz takiego dokumentu, a planujesz remont już istniejącego budynku, konieczne będzie jego zmierzenie z poziomu zwyżki lub rusztowania.

W przypadku dachów spadowych wystarczy zsumować uzyskane pola. W ten sposób można obliczyć powierzchnię nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji, z wieloma załamaniami.

Nieco trudniej jest w przypadku blachy falistej, zwłaszcza jeśli w dachu występuje wiele załamań. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę również grubość materiału. Do wstępnej wyceny wystarczy jednak informacja o polu dachu. Specjaliści wiedzą, jak przeliczyć ją na oferowane materiały budowlane.

Obliczanie powierzchni dachu pod blachę falistą i dachówkę

W przypadku blachy falistej i dachówki obliczenia wyglądają dość podobnie. Konieczne jest podzielenie powierzchni na trójkąty, prostopadłościany, trapezy, kwadraty czy prostokąty, a następnie zsumowanie pól poszczególnych fragmentów. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że do uzyskanego wyniku należy dodać około 20% jego wartości. W ten sposób możliwe jest uniknięcie sytuacji, w której podczas układania pokrycia zabraknie materiału.

Obliczanie powierzchni dachu a brak dokładnych wymiarów

Zdarzają się projekty, w przypadku których nie podano dokładnych wymiarów pokrycia dachu. W takiej dokumentacji pojawiają się jednak wymiary poszczególnych ścian oraz kąt nachylenia więźby. Aby obliczyć powierzchnię dachu, korzystając wyłącznie z rzutów z góry, niezbędne jest podzielenie powierzchni przez cosinus kąta nachylenia.

Pierwszym krokiem jest więc określenie powierzchni dachu w rzucie z góry, korzystając z wymiarów ścian. W tym celu również można podzielić konstrukcję na mniejsze fragmenty. Pole poszczególnych elementów dachu wystarczy zsumować. W ten sposób powstanie suma, którą należy podzielić przez cosinus kąta nachylenia. Jest to stosunek przyprostokątnej przyległej i przeciwprostokątnej.

Pole dachu obliczone z użyciem kalkulatorów internetowych

Obliczanie pola dachu jest stosunkowo łatwe i nie wymaga dysponowania specjalistyczną wiedzą, bywa jednak czasochłonnym procesem. Sposobem na skrócenie czasu wyliczania kolejnych wartości jest skorzystanie ze specjalnych kalkulatorów internetowych do obliczania powierzchni dachu. W takich programach wystarczy jedynie wpisać najważniejsze wymiary i kąty. Kalkulator samodzielnie je przeliczy i zsumuje.

W kalkulatorach użytkownik ma możliwość wybrania rodzaju dachu oraz termoizolacji czy pokrycia. Takie systemy są w stanie samodzielnie przeliczać ilość potrzebnych materiałów w zależności od ich rodzaju i przeznaczenia. Działają szybciej, a często też dokładniej, niż ma to miejsce w przypadku samodzielnych obliczeń.

Przeliczanie pola dachu przez specjalistów

Samodzielne obliczenie pola dachu jest wymagane przede wszystkim podczas zamawiania materiałów budowlanych na własną rękę lub zapytań o wstępną wycenę usług. Dokładne pomiary zawsze są jednak wykonywane przez specjalistów. Powierzchnię dachu oblicza się m.in. podczas projektowania wiązarów dachowych. Specjaliści odpowiedzialni za stworzenie takiej konstrukcji samodzielnie wykonują wszystkie niezbędne obliczenia, by upewnić się, że gotowe elementy będą zgodne z projektem. W trakcie produkcji takich elementów bierze się pod uwagę nie tylko powierzchnię dachu, lecz także jego wysokość, kąty nachylenia czy nacisk, który mogą utrzymać poszczególne elementy konstrukcji.