Zalety więźby prefabrykowanej – dlaczego zyskuje popularność?

Strona główna » Konstrukcje Dachowe » Zalety więźby prefabrykowanej – dlaczego zyskuje popularność?

Budowa więźby dachowej bywa czasochłonna. Z tego powodu podczas wznoszenia nowoczesnych obiektów coraz częściej stawia się na prefabrykaty. To gotowe elementy, które wystarczy zamontować na obiekcie. Jakie są największe zalety więźby prefabrykowanej? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Czym jest prefabrykowana więźba dachowa?

Prefabrykowana więźba dachowa składa się z elementów drewnianych i nowoczesnych łączników. Przypominają one kolczaste płytki wykonane z blachy. Z jednej strony znajdują się specjalne kolce, które wprasowuje się w drewno jeszcze w fabryce. Aby trwale połączyć oba elementy, konieczne jest zastosowanie specjalnych urządzeń. Wywierają one na drewno oraz metalowe płytki nacisk około 23 ton. W ten sposób możliwe jest stworzenie wytrzymałej konstrukcji, która posłuży do budowy więźby dachowej nawet w bardzo dużym obiekcie.

Wiązary a więźba – brak słupów

W przypadku budowy dachów z wykorzystaniem tradycyjnych metod na poddaszach tworzy się specjalne słupy. Korzystanie z prefabrykatów umożliwia zrezygnowanie z takich elementów. W ten sposób można oszczędzić nie tylko czas, lecz także pieniądze. Co więcej, brak słupków umożliwia powiększenie przestrzeni użytkowej w obiekcie. Wiązary dachowe są używane nawet w budynkach z poddaszem.

Podpory stosowane w tradycyjnym budownictwie uniemożliwiają swobodną aranżację pomieszczeń. Często wyznaczają one wielkość poszczególnych pokojów, którą trudno jest zmienić zgodnie z własnymi potrzebami. Prefabrykaty pozwalają na swobodne dzielenie przestrzeni, tworząc pomieszczenia o dowolnym metrażu. Są cenione zwłaszcza w małych obiektach, w których warto zagospodarować całe dostępne miejsce. Takie wiązary można umieścić również bez konieczności tworzenia betonowego stropu.

Wiązary dachowe na zamówienie

Gotowe wiązary dachowe są produkowane na indywidualne zamówienie, na podstawie projektu konkretnego budynku. Dzięki temu można wyeliminować konieczność docinania poszczególnych elementów podczas prac budowlanych. Na plac budowy trafiają gotowe konstrukcje, które wystarczy połączyć w całość zgodnie z dostarczoną dokumentacją. Wiązary prefabrykowane umożliwiają stworzenie nawet bardzo skomplikowanych dachów wielospadowych.

Producent tworzy prefabrykaty do budowy więźby dachowej na podstawie dokumentów dostarczonych przez inwestora lub firmę obsługującą budowę. Konieczne jest przekazanie producentowi obrazu przekroju dachu, rzutu ostatniej kondygnacji i przekroju całego budynku. Ważna jest też informacja o lokalizacji budynku. Na tej podstawie producent może określić przewidywaną cenę prefabrykatów i termin ich realizacji.

Czas produkcji wiązarów zwykle trwa kilka tygodni. Z tego powodu na ich zamówienie warto zdecydować się odpowiednio wcześnie, gdy budynek nie jest jeszcze gotowy do montażu dachu. W ten sposób można uniknąć przestojów, które wiążą się nie tylko ze stratą czasu, lecz także pieniędzy.

Wiązary dachowe a pozwolenie na budowę

O zastosowaniu prefabrykowanych elementów warto zdecydować już na etapie tworzenia projektu. Osoba dokonująca adaptacji powinna stworzyć dokumentację, która następnie trafia do urzędu. Co prawda, na zmianę sposobu budowy więźby można zdecydować się też już po wydaniu pozwolenia, jednak wiąże się to z dodatkowymi formalnościami. W takiej sytuacji konieczne jest zawarcie stosownego wpisu w dzienniku budowy.

Korzyści płynące z zastosowania wiązarów dachowych

Więźba dachowa przygotowana ze specjalnych prefabrykatów ma wiele zalet. Do najważniejszych korzyści gotowych elementów warto zaliczyć:

  • powtarzalność wszystkich elementów – prefabrykaty powstają na podstawie dostarczonego projektu. Przygotowuje się je w dużych zakładach przemysłowych dysponujących odpowiednim parkiem maszynowym. W takich warunkach możliwe jest idealne docięcie poszczególnych elementów, zgodnie z dokumentacją;
  • krótki czas montażu – na budowach, na których korzysta się z gotowych prefabrykatów, prace przebiegają znacznie szybciej. Pracownicy muszą jedynie połączyć ze sobą dostarczone elementy. Takie rozwiązanie pozwala na przyspieszenie realizacji inwestycji nawet o kilka tygodni;
  • niższe koszty inwestycji – więźba prefabrykowana jest też znacznie tańsza niż korzystanie z tradycyjnych metod budowy dachów. Na oszczędność przekłada się też znacznie krótszy czas realizacji inwestycji. Prefabrykaty można montować przez cały rok, także w sezonie zimowym, co minimalizuje ewentualne przestoje;
  • uniwersalność – z wykorzystaniem wiązarów możliwe jest stworzenie dachów dwu- i wielospadowych. To produkty, które zapewniają bardzo dużą swobodę podczas projektowania budynku. Wykorzystuje się je przede wszystkim podczas budowy domów jednorodzinnych;
  • brak słupów na poddaszu – wiązary prefabrykowane mogą zostać wykorzystane do budowy poddasza bez charakterystycznych, podtrzymujących słupów. W tym celu konieczne jest jednak wykorzystanie specjalnego wariantu prefabrykatów, z wolną przestrzenią na środku.

Wiązary czy więźba tradycyjna?

Więźba tradycyjna jest stosowana od wielu lat, jednak coraz więcej osób decyduje się na innowacyjne rozwiązania budowlane. Obecnie istnieją liczne technologie, które pozwalają na tworzenie stabilnych konstrukcji z wykorzystaniem mniejszej ilości materiału i przy mniejszym nakładzie prac. Wiązary prefabrykowane są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych metod pracy, zwłaszcza podczas budowy domów jednorodzinnych. To niezwykle uniwersalna technika, pozwalająca na wzniesienie nawet bardzo skomplikowanych konstrukcji.

Wiązary dachowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na oszczędności czasu i pieniędzy. Na taką opcję decydują się inwestorzy, którzy nie boją się innowacyjnych technik. To też jedyne dostępne rozwiązanie w sytuacji, gdy zależy Ci na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni na poddaszu. Zastosowanie prefabrykowanych wiązarów pozwala na zrezygnowanie z montażu specjalnych słupów, które zajmują miejsce i uniemożliwiają swobodną aranżację pomieszczeń.